Pasak mitybos specialistės Deimantės, norint išsiugdyti ilgalaikius sveikos mitybos įpročius, pirmiausia reikia pradėti laikytis 5 paprastų principų:
1. Išgerkite stiklinę vandens tik atsikėlę. Daugelis žmonių rytais skuba gerti kavą, prieš tai tinkamai neparuošę skrandžio. Specialistas teigia, kad vanduo ryte padeda pažadinti žarnyną, tonizuoja skrandį ir plauna virškinamąjį traktą. Tam puikiai tinka ir natūralus mineralinis vanduo, prisotintas elektrolitų – jis reguliuoja rūgščių ir šarmų pusiausvyrą organizme, „maitina” ląsteles, neleidžia joms dehidratuotis, todėl bent viena stiklinė vandens padeda tinkamai pažadinti organizmą ir paruošia vidaus organus kitam dienos valgiui.
2. Nepradėkite dienos be pusryčių. D. Rapalytė rekomenduoja niekada nepraleisti pusryčių, nes jie dažnai tampa vėlesnio persivalgymo priežastimi. Pusryčių praleidimas išbalansuoja cukraus kiekį kraujyje, todėl antroje dienos pusėje žmogus suvalgo daugiau maisto, nors turėtų būti atvirkščiai. Įvairios košės, pagardintos vaisiais, uogomis ar daržovėmis, yra idealiausias pusryčių pasirinkimas.
3. Suvalgykite bent vieną porciją žalių daržovių. „Žaliose daržovėse yra daug skaidulų ir fermentų, kurie labai naudingi žarnynui ir sveikam svoriui palaikyti. Norint maitintis sveikai, svarbu suprasti, kad mityboje turėtų vyrauti kuo mažiau perdirbto, šviežio ir žalio maisto. Mityba, kurioje daug konservuotų, perdirbtų maisto produktų, paprastai nepapildo žmogui reikalingų elektrolitų. Daugiausia mineralų gausu daržovėse, vaisiuose, uogose ir mineraliniame vandenyje”, – aiškina D. Rapalytė.
4. Pienišką šokoladą pakeiskite juoduoju. Specialistas atskleidė, kad nebūtina visiškai atsisakyti deserto ar nedidelio gabalėlio šokolado. Tačiau reikėtų nepamiršti, kad, pavyzdžiui, pieniškame šokolade vyrauja cukraus perteklius. Tuo tarpu cukraus kiekis juodajame šokolade yra daug mažesnis, be to, jame yra daug medžiagų, gerinančių medžiagų apykaitą ir stabdančių senėjimą.
5. Įtraukite į savo mitybą daugiau žolelių. „Vaistažolės ne tik gali pakeisti parduotuvėje pirktus sultinio kubelius ar universalius prieskonių mišinius, kuriuose yra mononatrio glutamato ir kitų konservantų, bet ir padėti kontroliuoti bei reguliuoti suvartojamos druskos kiekį. Sąmoningai renkantis atskirus prieskonius patiekalui pagardinti, automatiškai subalansuojamas neigiamą poveikį turinčių prieskonių kiekis. Be to, prieskoninėse žolelėse gausu vitaminų, mineralų ir antioksidantų”, – sako D. Rapalytė.
Pritaikyti paprasti sveikos mitybos principai padeda žengti žingsnį didesnių ir drastiškesnių pokyčių link. Pasak D. Rapalytės, tik pajutęs pirmąją sveikos mitybos naudą žmogus atranda prasmę, kuri leidžia gyventi sveikai „iš širdies”, o ne todėl, kad atėjo nauji metai ar kažkas pasakė „taip reikia”.
Palikite atsiliepimą